2024 yil 28 noyabr, Samarqand. Samarqand xalqaro aeroportini boshqaruvchi Air Marakanda kompaniyasi 23-noyabr kuni Istanbulda bo‘lib o‘tgan "BLUESKY AWARDS 2024" nufuzli xalqaro mukofoti bilan taqdirlandi.
Air Marakanda to‘rtta nominatsiya bo‘yicha mukofotlarni yutib, xalqaro hamjamiyat e’tirofiga sazovor bo‘ldi:
Yilning innovatsion dizayn loyihasi
Barcha tashrif buyuruvchilar uchun noyob muhit va qulay tajriba yaratadigan aeroport obyektlarining ajoyib me’moriy va funksional dizayni uchun.
Aviatsiya yo‘nalishini ilgari surish
Samarqandning mintaqadagi asosiy aviatsiya va turizm markazi sifatidagi maqomini mustahkamlaydigan yangi sayyohlik yo‘nalishlarini ochish strategiyasini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun mas’uldir.
Imkoniyati cheklangan yo‘lovchilar uchun aviatsiya qulayligini ta’minlash loyihasi uchun yil mukofoti
Inklyuziv infratuzilmani yaratish va aviaqatnovlarni barcha yo‘lovchilar uchun qulay va hammabop qilish imkonini beruvchi yechimlarni joriy etish uchun mas’uldir.
Aviatsiya hamkorligi va sherikligini rivojlantirish uchun yil mukofoti
Aviakompaniyalar, turoperatorlar va boshqa sheriklar bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilish hamda aviatsiya trafigining o‘sishiga va xalqaro hamkorlikning mustahkamlanishiga ko‘maklashish uchun mas’uldir.
Air Marakanda bosh direktori Ulug‘bek Shamsiqulov quyidagicha izoh berdi:
"Istanbuldagi taqdirlash marosimi kompaniyamiz uchun muhim voqea bo‘ldi. Ushbu mukofotlar jamoamizning sa’y-harakatlari, innovatsiyalarga intilishi hamda aviatsiya va turizm sohalari bilan hamkorlikning natijasidir. Qo‘shgan hissamiz xalqaro maydonda yuqori baholanganidan faxrlanamiz."
BLUESKY AWARDS 2024 mukofotlarini qo‘lga kiritish Air Marakanda’ning innovatsiyalar, inklyuzivlik va hamkorlikka yo‘naltirilgan aviatsiya sanoatini rivojlantirishdagi yetakchi rolini tasdiqlaydi.
AIR MARAKANDA - davlat-xususiy sheriklik asosida O‘zbekiston Respublikasi aviatsiya sohasidagi birinchi loyiha doirasida Samarqand xalqaro ayeroportining yer ustida xizmat ko‘rsatish va yangi terminalini boshqarish bo‘yicha operator-kompaniya. Samarqand ayeroportining yangi xalqaro terminali ikki yil davomida World Airport Awards (SKYTRAX) xalqaro ayeroportlar reytingida Markaziy Osiyo mintaqasidagi yetakchi o‘ntalikka kiradi. 2023-yil yakunlariga ko‘ra, Samarqand ayeroporti ACI EUROPE talqini bo‘yicha o‘z toifasida yo‘lovchi tashish o‘sish sur’ati bo‘yicha 3-o‘rinni egalladi.